Otsi blogist

October 9, 2011

Taani vs Rootsi

Võiks arvata, et Taani ja Rootsi on suhteliselt sarnased, naaberriigid ikkagi. Ja ongi. Aga mõni asi on ikka veidi teisiti. Nii isiklikult minu vaatevinklist kui ka üldiselt.

Esimene asi on kool. Eks natuke ebaaus on võrrelda Umeå't Aalborgiga, aga üldiselt on siin ikka palju asjad paremad. Võibolla on asi natuke ka selles, et ülikool on siin suurem (37 000 üliõpilast vs 14 000 Aalborgis) ning linn ise on väiksem (76 000 elanikku vs 125 000 Aalborgis) ja sellepärast linn ka rohkem üliõpilaste ning ülikoolikeskne. Igastahes campuses käib vilgas elu, mida Aalborgi campuse kohta kindlasti öelda ei saa.

Näiteks on ülikooli campuses 4 pubi/(öö)klubi/kohvikut pluss 1 natuke kaugemal haiglaosas. Ja campuse idaosas on ka suur spordikeskus IKSU (Euroopa külastatavuse suuruselt teine spordikeskus). Talvel eriti käiakse seal IKSU's religioosselt nagu kuulnud olen, mina seda liikmekaarti ei ostnud... teadagi miks.

Ehk siis on palju põhjuseid, miks üliõpilased campuses enamus oma ajast veedavad. Lisaks on campusest veidi lõunapool elamurajoon Ålidhem, kus enamus üliõpilased elavad, jällegi väga mugavalt lähedal campusele. Mina elan ka põhimõtteliselt Ålidhemis, ainult et campusele natuke veel lähemal kui enamus. Ühesõnaga, mulle see väga meeldib, et campuses niipalju koguaeg toimub ning kuhugi kaugele minema ei pea. Näiteks, eile just oli Corona's UV Paint Party, kus said ennast sellise värviga kokku mäkerdada, mis siis UV lampide all helendas. Oli tore!
UV Paint Party Corona's
 Ühikas on ka normaalne kõige odavama ühika kohta linnas ning pesu saab iga kell pesta ilma tasuta (Aalborgis oli tasuline, kuigi küll odav). Veel, siin on ühika keldrikorrusel saun:) Aga ülikoolis näiteks, erinevalt Aalborgist on printimine tasuline ning iga paberi eest maksad, mistõttu prindin nüüd palju vähem, mis iseenesest on ju tore. Niikuinii polegi mul neid paberite hunnikuid vaja ja säästab loodust ka veidi.

Väljaspool ülikooli üks erinevus, mis mulle kohe silma jäi on poodides kaardiga maksmine. Nimelt Taanis paljudes kohtades väljamaa kaarte ei aksepteerita ning kui aksepteeritakse siis on alati kaardimaksetasu (mingi % tavaliselt) otsa. Siin maksan oma Eesti kaartidega, pole mingit probleemi, ei mingeid lisatasusid.

Üks üllatav asi ja midagi eriskummalist minu jaoks oli Rootsis nende alkoholipoliitika (olin midagi kuulnud, aga siiski on veider). Siin on alkoholimüük monopoliseeritud riigi poolt - on ainult üks poodide kett, kellel on luba müüa alkoholi, mis on kangem kui 3,5 promilli ja see on Systembolaget. Eks baarides/klubides müüakse ka kui pidu on, aga hinnad on ikka ülemõistuse minu jaoks. Systembolaget ehk süsteemi-firma opereerib alates 1955. aastast ning põhjuseks olevat rootslaste üleliigne alkoholitarbimine... nagu mulle on väidetud, et see on või oli suur probleem siin... nüüd igastahes on neil selline süsteem. Pood on lahti mitte väga kaua tööpäevadel ja alles hiljuti tehti süsteemi-pood ka laupäeviti lahti. Ei tea, kas asi on selles et Umeå on suhteliselt väikene linn või mis, aga eri jookide valik on minu arvates väga kehva, isegi Kuressaare Maximas on suurem valik kanget alkoholi. Võibolla nad üritavad inimesi mõjutada pakkudes rohkem eri veine ja lahjasid jooke, aga ainuke asi mul mul siiamaani on sealt osta kõlvanud on Don Simon Sangria.

Samal teemal jätkates, kui Aalborgis võisid vabalt oma siidri või õllepudeliga tänaval jalutada, siis siin on avalikus kohas alkoholi tarbimine keelatud.

Mõned huvitavad faktid ja seadused:
  • All products, including beer cans and bottles (except products that aren't kept in stock and have to be pre-ordered), are sold individually. Pre-ordered products may sometimes only be sold in quantities corresponding with the minimum order accepted by the manufacturer. Some traditional Swedish shots are also sold in holiday packs.
  • Discounts, such as "Buy 1, get 1 free" and "One can 1.50, two cans 2.50" type deals are prohibited.
  • No product may be favored, which in effect means that the beers are not refrigerated, since otherwise all beer would have to be refrigerated which is too expensive.
  • The minimum age to purchase beverages above 3.5 % alcohol is 20 years of age. A main reason to have Systembolaget as a monopoly is to enforce this age limit. Several tests have shown that food shops often sell 3.5 % beer to people below the minimum legal age of 18.
  • Systembolaget is not allowed to sell any alcohol to drunk people, or to people that they have reason to believe are buying it for someone else (implicitly: someone under the legal drinking age).

PS. Neljapäeval oli esimene eksam. Eksam oli kirjalik (üle pika aja sain kirjalikku eksamit teha) ning suhteliselt lihtne, aga ootab-vaatab kuidas läks.

PPS. Homme tuleb Kaare mulle nädalaks ajaks Umeå'sse külla.

PPPS. Ülejärgmine nädalavahetus lähen kuulsaid Rootsi põtru vaatama ja põdraliha maitsma Älgens Hus'is...

No comments: