Otsi blogist

July 6, 2011

Roskilde Festival Vol. 2

Selleks aastaks on festival läbi ja olen nüüd teist päeva Aalborgis tagasi. Juba enne minekut teadsin, et see üritus on midagi mis mul eluks ajaks meelde jääb ja loomulikult nii ongi:) sest see nädal Roskildes oli lihtsalt nii vägev, äge ja väsitav! Loomulikult, nagu Taanimaale kohane, oli ka ilm seinast seina ja kohati veidi ekstreemne...

Aga alustan algusest. Minek oli 25nda juuni varahommikul bussiga Aalborgi kesklinnast, mis tähendas meile (mina ja Kaare) 45 minutilist jalutuskäiku. Eelmine päev said kõik asjad pakitud ja transportimiseks kasutasime lapsevankrit:) veidi koomiline, aga ülimalt mugav, ka tagasitulles...
asjad pakitud
Bussisõit oli umbes 6 tundi ja olimegi festivalialas kohal. Üritus toimub umbes 80 hektaril Roskilde linnapiirist lõunas. Roskilde asub Kopenhaagenist 31 kilomeetrit lääne poole.
festivaliala kaart
Kohale jõudes oli hugi inimesi juba ennast sissepääsu ette valmis seadnud, et siis kui väravad avatakse saaks kohe kämpingualale tormijooksu teha. Õnneks olime meie vabatahtlikud ning saime töötajate alasse enne sisse, mis oli kämpingualale väga lähedal. See on väga oluline kuhu sa oma telgi püsti pandud saad, sest see võib sinu kogu festivalikogemust väga palju mõjutada. See oli näha ka sellest kuidas inimesed enne avamisaega ning turvatöötajaid ignoreerides lihtsalt jooksid, et enne teisi endale head kohad telkimisalas saada.

See oli esimene hetk, mis oli mulle väike šokk. Kuigi olin kuulnud et inimesed on jooksevad et endale kohta leida, ei teadnud et selleks üle traataedade hüpatakse otse festivalitöötajate nina all:) This is how it went down: Festival avati kell kuus ning samal ajal avati ka telkimisalad, aga festvilalikülastajatel kes peasissepääsudest tulid oli üsna pikk maa telkimisaladeni, eriti E ala (kuhu meie tahtsime). Meie olime töötajate alas, ning E alale väga lähedal, mistõttu festivalikorraldajad avasid telkimisalad töötajatesissepääsudest alles kell 18:30. Vähemalt selline oli nende plaan. Loomulikult see päris nii ei läinud. Turvatöötajad, kes sissepääsu valvasid üritasid inimestele seletada, et teie saate alles pool seitsmest sisse, aga ikkagi joosti juba enne kuut väravatest sisse ning nendel kolmel vaesel turvatöötajal polnud midagi teha sellise massi vastu. Ja kõik algas sellest et osad inimesed hüppasid üle aedade, millepeale kõik oli nagu "lähme, lähme, lähme!". Ja mina olin kogu selle masu keskel. Naljakas oli:)

Igastahes meil oli kohad telkimisalas võetud juba enne kuute.

Telkimisala oli jagatud sektoriteks ja need omakorda ruutudeks nagu kaardilt näha on. Meie telkisime E alas ning töötasime G alas. Ja telgid pandi ikka külg külje kõrvale, kohati oli raske oma telgini jõuda.
stiilinäide telkimisalast
Ja sellega algas warm-up. See tähendab põhimõtteliselt seda, et inimesed elavad festivalialas 5 päeva enne kui esimene esineja lavale lastakse (mingid esinejad vist on ka enne, aga need on mingid väiksed kohalikud bändid või nii). Ja see ongi festivali olemus, vähemalt mulle jäi selline mulje... telkida oma sõpradega, tsillida, juua ning nautida niisama olemist ja siis aeg-ajalt käia mõnda head esinejat kuulamas. Kindlasti on ka inimesi kes tulevad mingi kindla esineja pärast.

Käisin festivali jooksul kokku 4 esinejat vaatamas - Veto, Iron Maiden, Arctic Monkeys ja Kings of Leon. Oleks tahtnud rohkem, aga töö väsitas veidi ja enamus bändid olid tundmatud mulle. Kõige suurema mulje jättis loomulikult Kings of Leon, kuigi jõudsime ainult kontserdi lõppu, sest meie viimane vahetus oli kella üheteistkümneni. Nad olid festivali final performance ja rahvast oli hullult palju, kõik vehkisid kätega ning laulsid kaasa, fiiling oli mõnus:)

Veel tsillisime skate-park'is (Street City), grillisime ja tsillisime Game City's. Roskildel on väga suur rõhk pandud prügi vähendamisele, seega kõik plastik- ja metalltaara festivalialas ostetud saab seal kohe ka tagastada. Korjasime ka veidi pudeleid ning lõpuks kogusime kokku 500 DKK eest. On inimesi, kes tulevadki festivalile, et taarat korjata ning sellega teenib suhteliselt hästi ma arvan.

Ilmaga enam-vähem vedas vist... arvan, et võib küll seda öelda, kuigi üks päev oli padukas ning äike. Kartsime et vihma tuleb viimased 3 päeva järjest, aga ei tulnud, ainult see üks päev. Niiet jeeii!
aga muda tuli ikka
ja veidi vett ka
Tööd tegin 3x8 tundi: esimene ja teine vahetus olid öösel kella 23.00st kuni 7ni hommikul; viimane vahetus oli 15.00 kuni 23.00. Esimene vahetus oli suht raske, uni ja külm tegid oma töö ning nelja ajal hiilisime oma torni silma alt ära, et päikesetõusu vaadata ning puhata. Teine ja kolmas olid juba palju paremad ja lõbusamad.

Töö ise hõlmas palju jalutamist ja kõigil vabatahtlikel olid seljas oranžid vestid, mille järgi meid ära tunti. Pidime kas valvama G alas teatud telkimisalasid, valvama lõkkeplatsi, valvama sissepääse töötajate alasse. Loomulikult vastasime ka festivalikülastajate igasugu küsimustele jne. Viimases vahetuses pidime ka tegelema paviljonide lammutamisega - eraldama metalli plastikkattest.
tööpostil:)
Kaare
mees punase kiivriga
Alguses olid telkimisalad väga puhtad ja korralikud, kuid juba paari päeva möödudes oli prügi ja läbu igal pool. Õnneks meie alas see nii hull ei olnud, aga G alas läks asi ikka päris käest ära. Viimane vahetus oli juba näha kui palju prügi on suudetud selle lühikese ajaga tekitada. Lisaks niisama prügile hakatakse festivali viimasel päeval ka kõike oma asju lõhkuma ja laiali loopima (piltide pealt peaks näha olema). Veel üks asi mis mulle pähe ei mahtunud ja raske mõista alguses oli see et inimesed jätavad nii palju asju lihtsalt maha - telgid, madratsid, magamiskotid, festivalitoolid, riided, söök - ning lähevad ise koju. Ja paljud nendest asjadest on uhiuued, ainult festivali jaoks ostetud. Minu meelest puhas raiskamine. Samas on festivalil ka võimalus oma telkimisvarustus annetada. Paljud siiski trash'ivad kõik asjad, mis kaasa ei võeta, ära. Näiteks lõigatakse telgid puruks ning soditakse ära, käiakse hädal oma telgis või on asjad niisama täis oksendatud. Samas peale nädalast joomist tundub see kindlasti kui megaäge idee:) Paljud jätavad ka telgid püsti ning vajalikud asjad telki, et keegi kellel soovi saab selle siis endale võtta. Käisime ka endale veidi matkavarustust varumas Euroopa tripi jaoks. Enamus asjad on täitsa korralikud, kuigi veidi mudased ja mustad, aga see pole mingi probleem.
meie telk
Kokkuvõttes, oli superlahe festival. Veidi teistsugune kui ootasin, aga samas ma ei osanud midagi väga oodata:) Festivalilt koju sõites, mõtlesin, et ei tea kas tahan järgmine aasta ka minna või mitte, aga nüüd juba arvan, et tahan küll tagasi. Võiks minna samamoodi vabatahtlikuks, aga mingi teise töö peale ja minna väga heade sõprade pundiga - see oleks veel lahedam:) See on hea võimalus ennast suvel täiega nautida ning samas pidu panna ning head muusikat kuulata live'is! Kes tahab?

PS. Eksam läks hästi - sain 10!

No comments: